Drugie urodziny Calos Cagathos

16 grudnia Oaza Artystyczna znów zapraszała gości i przyjaciół z okazji szczególnego święta. Stowarzyszenie Calos Cagathos obchodzi właśnie drugie urodziny! Od tygodnia trwają przygotowania. Znów słychać dźwięk wiertarek w silnych rekach naszych mężczyzn, którzy z poświęceniem naprawiają różne usterki, wieszają zerwane kurtyny, pamiątkowe zdjęcia i dyplomy. Przybyła też nowa- stara kanapa, która zaprasza do czytania książek, odpoczynku i rozmów o rzeczach dobrych i pięknych. Niemal każdego dnia trwają twórcze przygotowania do uroczystości. Teatr Rękawiczka ćwiczy pantomimę, młodzież z projektu „Tworzymy nasz świat”szlifuje nowy spektakl, „Matematycy w kuchni” planują z matematyczną dokładnością menu na ten szczególny wieczór.

Wreszcie nadchodzi Ten Dzień. Stowarzyszenie zapełnia się dziećmi, młodzieżą, paniami, panami, muzyką, pachnącymi wigilijnymi potrawami. Nadchodzą pierwsi goście. Witamy Pana Burmistrza i przedstawicieli Rady Miasta, dyrektora CSiK w Garwolinie, rodziców, nauczycieli, przyjaciół i znajomych. Przyjechali do nas również przedstawiciele Komendy Głównej Policji w Radomiu, wielcy sympatycy Teatru Rękawiczka i spektaklu „Sekret”. Sala wypełnia się po brzegi, skończyły się miejsca krzesełkowe, po turecku, kufrowo-kubikowe i stojące, ale mająca znajomości w prawach fizyki Marzena Świeczak za pomocą nieznanej nikomu siły rozciągania powoduje, że przestrzeń powiększa się niezauważalnie, przyjmując gościnnie wszystkich przybyłych.

Na początku krótkie przywitanie, na scenie pojawiają się Iza Rękawek i Marzena Świeczak, które próbują bardzo oficjalnie wymienić znakomitych gości, ale na szczęście im to jak zwykle nie wychodzi, więc nie jest oficjalnie, tylko zabawnie i nieprzewidywalnie. Sytuację ratują Rękawiczki przenosząc nas w świat pantomimy, który nie tak dawno poznawały dzięki Bartłomiejowi Ostapczukowi Wielkiemu Mistrzowi Pantomimy i jego Pierwszej Damie Magdalenie Chabros wysłanych z Przesławną Misją „Inspiracje”do Garwolina przez Instytut Kultury z Miasta Warszawa. Po krótkim występie nagrodzonym brawami i okupionym śmiercią niewinnego kubika, na scenie znów pojawiły się wyżej wymienione panie, tym razem uzbrojone w narzędzie multimedialne, to jest „Krótki Film o Stowarzyszeniu”. Z wrodzonym sobie wdziękiem przedstawiły działalność tej zacnej organizacji, opowiadając o tym co dzieje się w Oazie, jakie projekty powstały, z kim współpracują, co gotują w Kole Gospodyń Miejskich, po co matematyk w kuchni, po co dziecku teatr, dlaczego Andrzej Seweryn ma jutro przyjechać do Garwolina i takie tam różne miej lub bardziej ciekawe rzeczy. Znudzoną nieco publiczność tym jawnym brakiem skromności obudziła świeża krew, czyli Bernadetta Beker. Ta dziarska młoda mama, ale też niezrównany nauczyciel angielskiego, opowiedziała o nowej inicjatywie Stowarzyszenia, czyli o Klubie Malucha, który wraz z innymi młodymi mamami: Katarzyną Wielgosz i Renatą Żurawek objęły swoją opieką. Zdjęcia z roześmianymi buziami dzieciaków w towarzystwie przepięknych mam i przystojnych tatusiów w różnych okolicznościach, a to na basenie, a to wśród kolorowych klocków, a to uczących się angielskiego, wzbudziły zainteresowanie publiczności, co może spowodować nagły przyrost naturalny w mieście Garwolin , a co za tym idzie zwiększenie wypłat becikowego.

Po uroczej prezentacji nadszedł czas na chwilę prawdy, czyli na spektakl „Nasz świat”- dzieło, które powstało w czasie realizacji projektu sponsorowanego przez Burmistrza Miasta Garwolin. Projektem”Tworzymy nasz świat” objęta była grupa młodzieży z Gimnazjum nr 2 w Garwolinie. Uczestniczyła ona w warsztatach teatralnych, plastycznych i spotkaniach z pedagogiem, których celem było kształtowanie postawy kreatywnej, poszukującej, twórczej. Młodzież próbowała znaleźć odpowiedź na wiele ważnych pytań dotyczących swojego miejsca w świecie, czynników, które sterują ludzkimi wyborami. Swoje przemyślenia zawarła w spektaklu, który sama przygotowała pod okiem matki Rękawiczek- Izabeli Rękawek.

Spektakl przedstawił dziecięce marzenia o rodzinie, w której króluje miłość, radość, wspólnota. Jednak ten idealny dziecięcy świat zostaje brutalnie niszczony przez wpływy przychodzące z zewnątrz, które początkowo mamią, kuszą, a później przynoszą, zamęt destrukcję i samotność. Pogoń za pieniędzmi, ucieczka w wirtualny świat, uzależnienia rozbijają bezpieczną wspólnotę jaką jest rodzina. Jednak miłość może pokonać wszystkie przeciwności. Kiedy jesteśmy razem, niemożliwe staje się możliwe, martwe serca znów wracają do życia ogrzane ciepłem dziecięcej miłości.

Brawom i wzruszeniom nie było końca. Młodzi aktorzy chwycili publiczność za serca swoją szczerością, niewinnością i przekazem spektaklu. Znów pojawiło się Dobro i Piękno- łzy wzruszenia, radość z dobrze wykonanej pracy. Calos Cagathos!

Następnie na scenę wkroczyli matematycy z pachnącymi potrawami, zapraszając do wspólnego poczęstunku. W ten sposób podsumowano trwający od września projekt „Matematyka w Kuchni” realizowany dzięki Fundacji mBanku i Fundacji Dobra Sieć. Projekt dzięki, któremu przez zabawę młodzi adepci kuchni mogli poznać prawdziwe i praktyczne oblicze „królowej nauk”. Wjechał też tort z dwiema dumnymi świeczkami. Odśpiewaliśmy 100 lat i zaczęła się uczta, rozmowy, podziękowania, gratulacje. Było miło, nieprzewidywalnie, zabawnie i refleksyjnie. Czyli tak jak powinno. Calos Cagathos!!!!

Stowarzyszenie Calos Cagathos z okazji swoich drugich urodzin życzy wszystkim, aby dobro i piękno wypełniało Wasze serca i było drogowskazem w wędrówce zwanej Życiem.